Wywóz śmieci

Niemcy znani są z silnie wykształconego systemu segregacji odpadów. Różne rodzaje odpadów są oddzielnie składowane. Poszczególne rodzaje śmieci zostaną odebrane lub muszą zostać wywiezione do przeznaczonych do tego miejsc. Wywóz śmieci w Wolfsburgu przebiega według planu, który możesz tutaj znaleźć:

Do odpadów resztkowych (niem. Restmüll) należą materiały nienadające się do powtórnego przetworzenia jak np. papier kuchenny, chusteczki, resztki materiałów, zapalniczki, pieluszki, brudny papier, wystygły popiół.

Do żółtego worka (niem. Gelber Sack) lub do żółtego pojemnika (niem. Gelbe Tonne) należą odpady z zielonym punktem. Ten rodzaj odpadów nadaje się do ponownego przetworzenia jak np. opakowania ze sztucznego materiału (folia, kubki, plastikowe butelki) lub z metalu (folia aluminiowa, konserwy, puszki po napojach).Żółte worki można zdobyć za darmo w niektórych marketach i sklepach budowlanych przy kasie lub w ratuszu miasta.

Do pojemnika z odpadami bio (niem. Biotonne) należą odpady organiczne, jak resztki warzyw i owoców, filtry do kawy, torebki z herbatą, kwiaty, liście, …

Do pojemnika z papierem (niem. Papiertonne) należą np. papier, tektura, gazety, czasopisma lub czyste opakowania z kartonu.

Szczególny system w Niemczech to system opakowań zwrotnych (niem. Pfandsystem). Przy zwrocie butelek jednorazowego lub wielorazowego użytku, puszek jak i skrzynek z napojami oddawana jest kaucja w wysokości między 0,08 € a 4,00 €. Butelki zwrotne rozpoznawalne są po specjalnym znaczku z logiem recyklingu lub po informacji „butelka zwrotna”. Kaucja za zwrot butelki naliczana jest przy zakupie i odciągana przy płaceniu. Butelki i puszki można oddawać w miejscach, które mają je także w ofercie. Często znaleźć można od razu przy wejściu do marketu automaty do zwrotu butelek, które drukują bony z kaucją za oddane opakowania. Za te bony można kupić ponownie coś w sklepie lub daną sumę wypłacić przy kasie.

Kontener ze szkłem (niem. Glascontainer) przeznaczony jest do wszystkich rodzajów szkła i butelek, których nie można zwrócić w sklepie, np. szklane butelki, szklanki (kolorowe oddzielnie) i szkła po konserwach (bez pokrywki). Lustra, żarówki i ceramika nie należą do konteneru ze szkłem. Takie kontenery znajdują się często w pobliżu domów i na parkingach przy supermarketach.

Baterie składowane są w supermarketach w do tego przeznaczonych pojemnikach.  Olej, farba i inne materiały utylizacyjne nie należą do odpadów resztkowych. Tutaj mowa jest o odpadach niebezpiecznych, które należy zanieść bezpośrednio na składowisko odpadków niebezpiecznych. Do większych odpadów takich jak kanapy, materace itp. można zamówić miejską usługę odbioru tzw. „Sperrmüll”.