Tytoń, alkohol i narkotyki

W Niemczech obowiązuje w pierwszej kolejności Ustawa o Ochronie Młodzieży od alkoholu i tytoniu. Tutaj ustalone jest, od którego wieku można konsumować te używki.

Tytoń

Papierosy i inne wyroby tytoniowe można zakupić w supermarketach, kioskach z tytoniem, na stacjach paliwowych i w automatach z papierosami. Wyroby tytoniowe mogą być konsumowane i kupowane dopiero od uzyskania pełnoletności – a więc od 18. roku życia. Automaty z papierosami są tak zaprogramowane, że osoba niepełnoletnia nie może sama zakupić żadnych wyrobów, ponieważ do zidentyfikowania potrzebna jest karta płatnicza EC lub europejskie prawo jazdy.

Ogólnie zabrania się palenia w budynkach publicznych. Na dworcach, lotniskach i innych publicznych miejscach znajdują się często specjalnie oznaczone miejsca dla palaczy. Przy większości śmietników znajdują się również popielniczki, tak by uniknąć zanieczyszczeń od niedopałków. Poza tym zabrania się również palenia w restauracjach, knajpach i dyskotekach, palenie dozwolone jest tylko w przeznaczonych do tego miejscach. W ostatnich latach liczba palaczy w Niemczech znacznie spadła. Powodem są wysokie podatki, które są nanoszone na papierosy.

Alkohol

Od 16. roku życia dozwolone jest w Niemczech spożywanie i nabywanie piwa, szampana, wina lub napojów mieszanych z piwem lub winem. Od 18. roku życia dozwolone jest nabywanie i spożywanie spirytualiów i innych napojów alkoholowych. Alkohol zakupić można w Niemczech w supermarkecie, na stacjach i w kioskach.

Narkotyki

Posiadanie, sprzedaż i spożywanie środków odużających (wszystkie środki poza tytoniem i alkoholem) jest w Niemczech wzbronione i za ich posiadanie można zostać ukaranym.