Prawidłowe zachowanie człowieka w naturze

W Niemczech ochrona przyrody stanowi bardzo ważny aspekt i wiele obszarów terenów zielonych jest tutaj szczególnie chronionych.

Tak więc grilowanie w miejscach publicznych jest zabronione – chyba, że są do tego przeznaczone miejsca i są one specjalnie oznaczone.

Palenie i otwarty ogień w terenach zielonych jest generalnie zabroniony (przede wszystkim w okresie letnim), w celu uniknięcia niebezpieczeństwa pożaru. Drewno do rozpalania nie może być pobierane z lasu w celach prywatnych, tylko musi być nabyte drogą kupna (np. w marketach budowlanych). Drzewa mogą być ścinane tylko za specjalnym pozwoleniem (w okresie Świąt Bożego Narodzenia występują specjalne miejsca, gdzie można samemu ściąć sobie choinkę). Samochodami w lesie poruszać się można tylko po wyznaczonych do tego drogach.

Poza tym są pewne pory roku, w których obowiązuje wyprowadzenie psów na smyczy. Generalnie w lesie zaleca się prowadzić psy na smyczy, aby nie zostały zaatakowane przez inne zwierzęta lub zastrzelone przez myśliwych. W związku z tym nie należy w czasie płodnym wkraczać z psami na poszczególne tereny, by chronić człowieka i zwierzę. Nie należy wyrzucać odpadów na terenach zielonych, należy je zabrać ze sobą i pozbyć się ich w odpowiednim miejscu.

Karmienie kaczek lub gołębi w stawach i w centrum miasta jest z reguły zabronione. Powinno unikać się hałasu w środowisku naturalnym (przede wszystkim w okresie gniazdowania), ponieważ wpływa to na naturalne zachowania zwierząt.