Szkoły

W Niemczech system edukacyjny należy do kompetencji danego Landu, ponieważ stwierdzono sporo różnic pomiędzy różnymi krajami związkowymi. W Dolnej Saksonii wszystkie dzieci chodzą do 4. klasy szkoły podstawowej włącznie (do około 10. roku życia). Dzieciom proponuje się w 4. klasie, do jakiej szkoły powinny dalej uczęszczać. Tutaj wyszczególnia się szkołę realną i główną (niem. Real- und Hauptschule), w zależności od tego jakie dalsze wykształcenie chciałoby twoje dziecko zdobyć. Gimnazjum kończy się zdaniem matury, która jest potrzebna do rozpoczęcia studiów w szkole wyższej. W związku z tym jest wiele zespołów szkół, które oferują klasy mieszane. W zależności od zdolności dziecka istnieje możliwość przejścia ze szkoły głównej do realnej lub z realnej do gimnazjum. Szkoły główne uczęszczane są do 9.klasy włącznie, szkoły realne do 10. klasy, a  gimnazjum do 12. i 13. klasy.

Szkoły w Wolfsburgu mają różne profile, które ustanawiają treści nauczania. Na przykład są klasy o profilu językowym lub przyrodniczym. By znaleźć jak najlepszą szkołę dla swojego dziecka, należy skontaktować się z resortem edukacji. Tutaj można również znaleźć odpowiednią szkołę dla swojego dziecka przy uwzględnieniu jego mocnych stron i szczególnych życzeń.

Korepetycje

Gdy Twoje dziecko ma problemy z poszczególnymi przedmiotami, istnieje możliwość pobierania korepetycji. Szkoły oferują także w ramach lekcji popołudniowych pewne zajęcia dla wymagających wsparcia. Poza tym w Wolfsburgu są również organizacje udzielające korepetycji.

Rada: Spytaj nauczycieli Twoich szkół, czy mogliby ewentualnie kogoś polecić lub czy jest jakiś szczególny program z możliwością pobierania korepetycji w szkole.

Studienkreis Wolfsburg
Petra Jahnke-Ratz
Poststraße 1 (in Europahaus)
38440 Wolfsburg
Telephone: (+49)5361/6093600 (Mo-Sa 8-20 Uhr)
E-Mail: wolfsburg@studienkreis.de
www.studienkreis.de

Schülerhilfe
Porschestr. 60
38440 Wolfsburg
Telephone: (+49)5361/19418
www.schuelerhilfe.de/wolfsburg

ABACUS Nachhilfeinstitut
Lars Rabeler
Telephone: (+49)5361/7009440
www.wolfsburg.abacus-nachhilfe.de

Dowóz do szkoły

W pewnych warunkach uczniowie mają możliwość nieodpłatnego korzystania z publicznych środków transportu. Informacje odnośnie tego można otrzymać w szkole lub w Zakładach Komunikacji Miejskiej w Wolfsburgu – Wolfsburger Verkehrsbetriebe GmbH (WVG).