Opieka nad dziećmi i zapisanie do szkoły

Opieka nad dziećmi jest ważnym aspektem w Wolfsburgu. Różne przedszkola i placówki do opieki nad dziećmi (tak zwane Kity) mają różne profile i programy. Poza tym jest więcej grup bilingualnych różnych języków. Obok przedszkoli finansowanych przez miasto, znaleźć można również oferty kościelne i prywatne. Te różnią się bowiem często w swoim programie edukacyjnym i w sferze kosztów. Dzięki tej stronie dotrzesz do poszczególnych przedszkoli i placówek edukacyjnych i otrzymasz również informacje odnośnie różnych ofert.

Spis różnych ofert znajdziesz pod

Stadt Wolfsburg Geschäftsbereich Jugend
Rathaus D
Pestalozziallee 1A
38440 Wolfsburg
impats-kita@stadt.wolfsburg.de

Nagła opieka nad dziećmi

Jeśli potrzebujesz szybko i nieoczekiwanie opieki dla Twojego dziecka, znajdziesz w Wolfsburgu serwis Kaleo, dzięki któremu wyszkolony/a opiekun/ka w przeciągu godziny dotrze do Twojego domu i zajmie się Twoim dzieckiem. Nagła opeka nad dzieckiem rozliczana jest za godziny. Ceny znajdują się na stronie internetowej.

Telefon działa 24 h na dobę: (+49)5361/282333
www.familien-mit-zukunft.de/index.cfm?uuid=89342662C2975CC8A84E5174B32AC7A8

Zapisy do szkoły

Wszystkie dzieci, te które ukończyły 6. rok życia do dnia 30. czerwca bieżącego roku, zobowiązane są zmienić przedszkole na szkołę podstawową. Zapisy odbywają się zazwyczaj rok wcześniej. Na decyzję, czy Twoje dziecko pójdzie do szkoły podstawowej,  wpływa badanie, która stwierdza, czy dziecko jest na tyle sprawne umysłowo i fizycznie, by móc iść do szkoły.

Więcej informacji o zgłoszeniach do szkoły i  zapisów do znalezienia na stronie:

Rada: W Niemczech zapisy do szkoły są bardzo ważne. Małe uroczystości odbywać się będą w szkole. Często mają tam miejsce też nabożeństwa. Dzieci otrzymują od swoich rodziców z okazji rozpoczęcia szkoły tekturowy stożek wypełniony słodyczami, prezencikami i owocami (tzw. Schultüte). Po oficjanym rozpoczęciu roku szkolnego wielu rodziców organizuje często małe przyjęcie dla znajomych i przyjaciół, zapraszając na kawę i ciasto.