Zamek Fallersleben i Muzeum im. Hoffmanna von Fallersleben

Zamek Fallersleben, położony w sercu dzielnicy Wolfsburga nazywanej Fallersleben w pięknym parku obok klasycystycznego kościoła św. Michała pochodzi z XVI wieku. Do pierwotnego budynku zamku w kształcie litery U należały jeszcze w XVIII w. liczne budynki gospodarcze, jak zachowany Nowy Browar, obecnie miejsce pełne tradycyjnej gościnności.

Fundatorem zamku Fallersleben, jak również zamku Gifhorn, był książę Franz von Braunschweig- Lüneburg (1508–49). Jego żona Klara von Lüneburg otrzymała zamek po śmierci księcia Franza jako wdowią siedzibę i zakończyła jego budowę w 1551 r. Do 1760 r. zamek otaczała głęboka na 5 metrów fosa, a dostęp do niego był możliwy jedynie przez dwa mosty. Jeden most i fragment fosy zostały zrekonstruowane na podstawie wykopalisk archeoogicznych z 1998 r.

Z zamku zachowało się do dzisiaj dokładnie odrestaurowane w 1990 r. zachodnie skrzydło, w którym można podziwiać romantyczne sklepienia piwnic, malowidła z czasów renesansu i barokowe stiukowe sufity. Muzeum im. Hoffmanna von Fallersleben zaprasza do kontaktu z twórcą niemieckiego hymnu narodowego i setek znanych dziecięcych piosenek. W sąsiednim domu kawalerów znajdują się miejsca studiów i archiwum Towarzystwa im. Hoffmanna von Fallersleben.

W Muzeum im. Hoffmanna von Fallersleben odwiedzający poznają życie sławnego poety. Dorośli i dzieci znajdą tam fascynujący świat słów, który zaprasza do odkrywania i tworzenia. Wystawa stała pokazuje ekscytujący życiorys tego urodzonego w 1798 r. w Fallersleben poety. Miłośnicy zagadek mogą spróbować swoich sił w muzycznych puzzlach i poznać tym samym dziesięć najpopularniejszych piosenek dla dzieci autorstwa Hoffmanna von Fallersleben. Pokój muzyczny dlaa dzieci z nutami i ksylofonem inspiruje do muzykowania, a ekspozycje czasowe stale zaskakują. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Kontakt: Zamek Fallersleben
Schlossplatz 6
38442 Wolfsburg
Tel. (+49)5361-28-2892
Fax (+49)5361-28-2937

 

Godziny otwarcia Muzeum im. Hoffmanna von Fallersleben
wtorek – piątek             10 – 17
sobota                          13 – 17
niedziela                       11 – 17
poniedziałek                 zamknięte

 

Kontakt: Muzeum im. Hoffmanna von Fallersleben
Zamek Fallersleben
Schlossplatz 6
38442 Wolfsburg
Tel.: +49 (0)5362 52623
E-mail: hoffmann-museum@stadt.wolfsburg.de
www.wolfsburg.de/hoffmann-von-fallersleben-museum