Krótki portret miasta

Wolfsburg ma powierzchnię liczącą 20 405 hektarów, która składa sięz 40 dzielnic i miejscowości graniczących. Najmniejsza dzielnica miasta to Alt-Wolfsburg licząca ok. 385 mieszkańców. W roku 2013 mieszkało w Wolfsburgu 123.806 mieszkańców, z czego 13.785 ludzi niepochodzących z Niemiec*. Głową miasta od 2012 roku jest nadburmistrz miasta Klaus Mohrs.

*(Źródło: Stadt Wolfsburg – Referat Kommunikation/ Referat Strategische Planung, Stadtentwicklung, Statistik)

Historia Wolfsburga

Wolfsburg został założony dnia 1. lipca 1938 roku krótko po wyłożeniu kamienia węgielnego dla zakłodów Volkswagena jako „Stadt des KdF-Wagens bei Fallersleben“. 25 maja 1945 roku po zakończeniu II Wojny Światowej miasto zostało przemianowane na „Wolfsburg“, otrzymując nazwę po zamku o tym samym imieniu. W kolejnych latach rozwijało się młode miasto, a  fabryka VW nieustannie się rozrastała. Już w 1955 roku z taśmy zszedł jeden z miliona Garbusów i został uznany za symbol niemieckiego cudu gospodarczego w tamtym czasie. Wraz ze zwiększoną produkcją samochodów przybywało coraz więcej pracowników gościnnych, którzy nieustannie kształtowali obraz miasta. Dzięki reformie administracyjnej z roku 1972 Wolfsburg stał się oficjalnie dużym miastem. W następnych dziesięcioleciach przeobraził się w miasto bardziej dostępne dla turystów. Dostęp do autostrady i połączenia kolejowe relacji ICE Hannover-Berlin spowodowały, że dojazd do Wolfsburga stał się łatwiejszy. Od 1988 roku miasto posiada szkołę wyższą: Szkoła wyższa Ostfalia Nauk Stosowanych, która należy aktualnie do liderów w kształceniu inżynierów. W przeciągu zaledwie 75 lat Wolfsburg rozwinął się z ledwie zamieszkałego obszaru do wielkiego miasta z gamą różnych możliwości i ofert.

Kultura w Wolfsburgu

Daj się wciągnąć w nurt kulturalnych propozycji i wybierz swoją ulubioną. Odkryj świat przeżyć i fenomenów, doświadcz nowicjuszy, światowe gwiazdy i weź udział w innych szczególnych wydarzeniach. Zmień perspektywę i przejdź się pośród spektakularnej architektury i bogatych w tradycyjność dzielnic miasta. Daj się zainspirować międzynarodową aurą i daj się zachwycić szarmancką odsłoną tego młodego miasta.

Zakupy w Wolfsburgu

Spacerujesz po Porschestraße aleją Platanową (Platanensallee), robisz zakupy w galeriach handlowych, sklepach specjalistycznych, butikach, domach handlowych i sklepach. Galeria City-Galerie położona jest w centrum i mieści pod jednym dachem aż 100 sklepów. Modę markową w przystępnych cenach znajdziesz w „designerskich outletach Wolfsburga (designer outlets Wolfsburg)“, pierwszym tego rodzaju centrum handlowym w całych Niemczech  ulokowanym w centrum miasta. Na spokojnie, ale za to w przyjemnej atmosferze można zrobić zakupy w historycznych dzielnicach Fallersleben i Vorsfelde, jak i odpocząć w małych ulicznych kafejkach.

Czas wolny i sport w Wolfsburgu

Sport, gry, fitness, czy wellness: oferta spędzania wolnego czasu jest bezkonkurencyjna. Tutaj przeżyjesz sport klasy zawodowej z drużyną piłkarską VfL Wolfsburg lub zawodnikami bundesligi w hokeju na lodzie EHC Wolfsburg Grizzly Adams. Miłośnicy natury cieszą się licznymi ogrodami Wolfsburga, alejkami, parkami, jeziorami, stawami i lasami oraz korzystają ze 140-kilometrowej sieci tras rowerowych. Duża liczba klubów oferuje miłośnikom sportu  aktywności wszelkiego rodzaju.

Gastronomia

Od małych rozkoszy podniebienia aż do pierwszorzędnego menu: w Wolfsburgu zapraszamy Cię do 130 restauracji i kawiarni. Poza tym pomysłowe dania na najwyższym poziomie wyczarują dla Ciebie najlepsi kucharze tacy jak Elverfeld (3 gwiazdki Michelin) w restauracji Aqua (5-gwiazdkowy superior Hotel The Ritz-Carlton, Wolfsburg, w Autostadt.) Sven Elverfeld jest jedynym spośród dziewięciu w kraju 3-gwiazdkowych kucharzy w północnych Niemczech.