Krótki portret

Niemcy liczą blisko 82 miliony mieszkańców, z czego około 7 milionów jest pochodzenia zagranicznego. Niemcy zajmują powierzchnię 357 112 m2 i są podzielone na 16 landów. Berlin jest stolicą i jednocześnie siedzibą Rządu Niemieckiego. Niektóre ministerstwa znajdują się jednakże nadal w Bonn, które było do roku 1990 stolicą Republiki Federalnej Niemiec. Pięć największych pod względem ludności miast w Niemczech to Berlin, Hamburg, Monachium, Kolonia i Frankfurt nad Menem.

Ustrój w Niemczech to demokracja parlamentarna. Głową państwa jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (od roku 2017). Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest od roku 2005 szefową rządu. W Niemczech występuje duże rozróżnienie pomiędzy Federacją (całe Niemcy) a Landami (kraje związkowe). Poszczególne obszary, np. kultura i nauka są „sprawą landu” i zatem nie są ustanawiane centralnie dla Niemiec.

Te różnice ukazują się w aspekcie dni wolnych od pracy, które różnią się od siebie w zależności od wyznania przeważającego w poszczególnych landach. Jedynym odgórnie ustalonym wspólnym świętem jest święto narodowe obchodzone 3. października, dzień Zjednoczenia Niemiec, który przypomina o ponownym zjednoczeniu się kraju w 1990 roku.

W Dolnej Saksonii wyróżniamy również następujące święta: Nowy Rok (1. stycznia), Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny (piątek przed i poniedziałek po Wielkanocy), Dzień Pracy (1. maja), Wniebowstąpienie Pańskie (39 dni po Niedzieli Wielkanocnej), Zielone Świątki (50 dni po Niedzieli Wielkanocnej) oraz 1. i 2. Święto Bożego Narodzenia (25. i 26. Grudnia).

Więcej informacji o Niemczech:.