Dobrze wiedzieć

Klimat w Niemczech

Niemcy charakteryzuje klimat umiarkowany. Zimy są względnie łagodne, temperatury wahają się między -10 a +5 °C. Latem temperatury sięgają od 20 do 35 °C. W zależności od regionu klimat może się znacznie różnić. Informacje o aktualnej pogodzie w danym czasie można łatwo znaleźć na różnych stronach internetowych i aplikacjach.

Elektryczność

Napięcie prądu w gniazdkach wynosi w Niemczech 230 Volt przy częstotliwości 50 Hz. By móc użyć zagranicznych urządzeń, potrzebny jest często adapter, który przetworzy napięcie przewodzonego prądu. Poza tym mogą występować różnice w typie wtyczki w Twoim kraju. Zwróć proszę uwagę na to, że wymagane są specjalne wtyczki używane w Niemczech. Na dłuższe pobyty zaleca się zakup urządzeń do codziennych potrzeb bezpośrednio w kraju.

Telefon

Numer kierunkowy Niemiec to 0049 (+49). W Niemczech rozróżnia się sieć stacjonarną i telefonię komórkową. Przyłącza sieci stacjonarnej są montowane w domu, najczęściej razem z internetem. Są różne rodzaje umów, które różnią się w zależnośći od usług i cen. Różni dostawcy mają swoje sklepy w mieście i pomagają w znalezieniu odpowiedniej taryfy. Mała rada: Zapytaj o specjalną ofertę zagraniczną. Tak mógłbyś wykonywać długie i korzystne cenowo połączenia do swojej rodziny w kraju ojczystym.

Jednostki miary

W Niemczech temperatura podawana jest w stopniach Celsjusza (°C) (0°C = 32 °F). Stosuje się tu system metryczny. Jednostki miary to  (1 kilometr = 1.000 metrów =100.000 cm). Masa mierzona jest w kilogramach i w gramach (1 Kilogram = 1.000 Gram). Dla dokładnego obliczenia, poleca się skorzystanie ze stron internetowych lub aplikacji na smartfony.